Zaznacz stronę

Mogłoby się wydawać, że w procesie leczenia kaszlu nieistotne jest czy dokucza nam kaszel mokry, czy suchy. Nic bardziej mylnego, odróżnienie kaszlu jednego od drugiego jest bardzo ważne i jest podstawą do podjęcia odpowiedniego leczenia.

Kaszel mokry

Kaszel mokry choć prawdopodobnie bardziej uciążliwy od suchego jest pod względem chorobowym lepszy. Przede wszystkim odksztuszając wydzielinę zalegającą w układzie oddechowym pozbywamy się drobnoustrojów, które powodują chorobę. Poza tym najczęściej ten kaszel świadczy o infekcji, którą można szybko zdiagnozować, a co najważniejsze, dzięki dobrze dobranym lekom, szybko wyleczyć.

Kaszel suchy

Inaczej jest w przypadku kaszlu suchego. Co prawda może on również być objawem rozwijającej się niegroźnej infekcji, ale również może być przesłanką większej choroby – astmy lub alergii, a nawet niewydolności serca. Suchy kaszel jest bardziej drażniący, czuje się jakby coś w gardle, czy w piersiach przeszkadzało i łaskotało. Powoduje to ciągłe odksztuszanie lub nagłe napady kaszlu.

Jeśli kaszel suchy pojawia się w chwili infekcji, to po kilku dniach zmieni się on w kaszel mokry. Podanie odpowiedniego leku może ten proces przyspieszyć, a w konsekwencji osoba chora szybciej wraca do zdrowia.

Czasami możesz mieć problem z rozróżnieniem kaszlu suchego od mokrego. W takiej sytuacji nie warto stosować kilka specyfików naraz, zwiększa to ryzyko obciążenia Twojej wątroby i całego organizmu. Możesz za to skorzystać z uniwersalnego środka, jakim jest GrinTuss dla dorosłych lub GrinTuss dla dzieci. Te dwa produkty tworzą barierę ochronną dróg oddechowych, co może przyczynić się do poprawy oddychania. Poza tym stworzone są na bazie naturalnych produktów, a co najważniejsze są smaczne, istotne jest to szczególnie w przypadku podawania syropu dzieciom.

Choć wydaje się, że kaszel nie jest poważnym objawem, tak może on być przesłanką poważnej choroby, dlatego nie należy go lekceważyć, szczególnie jeśli objawy utrzymują się przez wiele dni i nie doszło do pełnoobjawowego rozwinięcia się przeziębienia.