Zaznacz stronę

W sytuacji, gdy w naszym organizmie pojawi się jakikolwiek stan zapalny warto sięgnąć po naturalne leki przeciwzapalne, które są równie skuteczne jak zwykłe leki, przy czym są o wiele bezpieczniejsze i lepiej wpływają na organizm. Pod ręką mamy dostępnych wiele ziół, roślin oraz przypraw, które pomogą nam w walce ze stanami zapalnymi.

Naturalne leki przeciwzapalne

W walce ze stanami zapalnymi mamy do wyboru wiele przypraw, ziół oraz roślin.

Czosnek jest jednym z najsilniejszych naturalnych antybiotyków. Główną substancją czosnku jest allicyna, która charakteryzuje się działaniem antybiotycznym. Działa on przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo, przeciwalergicznie oraz przeciwnowotworowo. Wspomaga układ odpornościowy i oddechowy oraz wzmacnia naturalne mechanizmy obronne organizmu. Dzięki tym wszystkim właściwościom czosnek jest uważany za najlepszy środek do walki ze stanami zapalnymi. Niestety nie charakteryzuje się on zbyt przyjemnym smakiem oraz zapachem, dlatego też większość ludzi decyduje się na suplementację, czyli czosnek w tabletkach.

Imbir ma silne właściwości przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. To drugi składnik, który powinien znaleźć się w naszej diecie, tuż za wyżej wspomnianym czosnkiem. Okazuje się, że ta roślina jest równie skuteczna w zwalczaniu bólu co zwykłe środki medyczne. Po imbir warto sięgać każdego dnia, a nie tylko wtedy, gdy stan zapalny jest w zaawansowanym stadium. Ponadto posiada on właściwości przeciwwirusowe, antybakteryjne, przeciwpasożytnicze oraz przeciwnowotworowe.

Kurkuma jest przyprawą zwalczającą stany zapalne. Jej głównym składnikiem jest kurkumina, która uważana jest za jeden z najsilniejszych naturalnych przeciwutleniaczy o bardzo silnym działaniu przeciwzapalnym. Kurkuma działa również zapobiegawczo, dlatego też zalecane jest jak najczęstsze stosowanie tej przyprawy w daniach oraz napojach. Ciekawym i skutecznym połączeniem jest woda z cytryną oraz kurkumą.

Czystek jest zielem występującym w basenie Morza Śródziemnego i na Wyspach Kanaryjskich. Pomaga neutralizować wolne rodniki w organizmie. Skutecznie hamuje oraz zwalcza stany zapalne. Czystek jest jedną z najsilniej działających roślin wzmacniających układ immunologiczny człowieka i jest całkowicie pozbawiony skutków ubocznych. Nie da się go również przedawkować.

Rumianek dzięki swojemu bogatemu składowi nosi miano rośliny leczniczej. Można go stosować od wewnątrz i zewnętrznie. Do najważniejszych właściwości leczniczych można zaliczyć działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne, przeciwbólowe, rozkurczowe, relaksacyjne oraz przeciwwrzodowe. Rumianek najczęściej stosuje się wewnętrznie w postaci herbat, naparów i nalewek.

Podsumowanie

Zanim sięgniemy po leki znajdujące się na półkach w aptece warto pomyśleć o ich naturalnych zamiennikach. Rośliny, zioła oraz przyprawy są równie skuteczne, z tą różnicą, że są o wiele bezpieczniejsze dla ludzkiego organizmu.