Zaznacz stronę

Ostropest jest rośliną mającą niezwykle dobroczynny wpływ na nasz organizm. Oczyszcza ciało z toksyn, znacznie obniża poziom cholesterolu oraz wspomaga pracę wątroby. W poniższym artykule przedstawiamy właściwości lecznicze ostropestu oraz wyjaśniamy dlaczego warto go stosować w codziennej diecie.

Ostropest plamisty – charakterystyka

Ostropest plamisty należy do rodziny roślin astrowatych. Znany był już ludziom ponad 2 tysiące lat temu. Ze względu na swoje niesamowite właściwości lecznicze sięga po niego coraz więcej ludzi cierpiących na problemy z wątrobą. Ostropest występuje między innymi w Europie, Ameryce Północnej i Południowej, Australii oraz Wielkiej Brytanii. Spożywany może być w postaci tabletek, drażetek oraz zmielonych nasion.

Działanie lecznicze ostropestu

Ostropest posiada wiele właściwości leczniczych, a jego zastosowanie posiada bardzo szerokie spektrum działania. Roślina ta wspomaga działanie całego organizmu. Poniżej przedstawiamy wybrane właściwości lecznice ostropestu plamistego.

Ostropest na wątrobę

Ostropest plamisty znany jest przede wszystkim ze swojego niesamowitego działania leczniczego na wątrobę. Jednym ze składników suchej owocni oraz nasion jest sylimaryna, na podstawie której tworzone są leki na osłonę i regenerację wątroby. Ostropest pomaga w leczeniu choroby alkoholowej, marskości wątroby, zwyrodnienia tłuszczowego, zatrucia oraz wirusowego zapalania.

Wpływ ostropestu na mózg

Substancje, które znaleźć można w ostropeście plamistym mają pozytywny wpływ na poprawne funkcjonowanie mózgu. Sylimaryna redukuje niekorzystny wpływ wolnych rodników na komórki i zapobiega ich degeneracji. Ostropest jest więc skutecznym lekiem na problemy z koncentracją i pamięcią.

Działanie przeciwnowotworowe

Sylimaryna zawarta w ostropeście pomaga zachować równowagę pomiędzy wytwarzaniem nowych, a obumieraniem starych komórek w organizmie. Z tego względu ostropest posiada silne właściwości antynowotworowe. Co ciekawe nie tylko zabezpiecza tkanki przed powstaniem nowotworu, ale także spowalnia i hamuje wzrost guzów.

Dawkowanie ostropestu

Form przyjmowania ostropestu jest wiele. Roślinę spożywać możemy w postaci tabletek, drażetek oraz zmielonych nasion. Zalecana dawka to 1-2 łyżeczki dziennie. Ze względu na brak jakiegokolwiek smaku ostropest można bez obaw dodawać zarówno do słodkich jak i słonych potraw (sprawdź tutaj). Alternatywą dla mielonych nasion jest ostropest w kapsułkach.