Zaznacz stronę

Owoce żurawiny uważane są za jedne z najzdrowszych owoców na świecie. Zalicza się je do grupy naturalnych antybiotyków, tak samo jak czosnek, imbir czy też oregano. Żurawina nie tylko zaspokaja pragnienie o orzeźwia, ale również pozytywnie działa na nasze zdrowie.

Infekcje dróg moczowych

Na tę chorobę najbardziej narażone są kobiety. Według licznych badań wynika, że prawie 30% wszystkich kobiet w swoim życiu przechodzi zapalenie pęcherza moczowego. Mężczyznom ta przypadłość zdarza się ośmiokrotnie rzadziej. Do objawów infekcji dróg moczowych zalicza się częste oddawanie moczu oraz towarzyszący mu silny ból. Żurawina stosowania w formie soku w Stanach Zjednoczonych stosowana jest jako tradycyjny lek przeciwko infekcjom dróg moczowych. Spożywanie tego soku zmniejsza ryzyko wystąpienia oraz nawrotu infekcji zarówno u młodych, jak i starszych kobiet. Takie same skutki można zaobserwować przy odpowiedniej suplementacji tabletkami oraz innymi suplementami na bazie żurawiny.

Choroby serca

Żurawina znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca. Zawarte w niej flawonoidy doskonale zapobiegają chorobom serca. Związki, które znaleźć możemy w żurawinie powstrzymują tworzenie się zakrzepów krwi oraz mają korzystny wpływ na rozszerzenie się naczyń krwionośnych. Owoc ten zapobiega także utlenianiu się cholesterolu.

Ochrona przed wrzodami żołądka

Bioaktywne substancje owoców żurawiny uniemożliwiają bakteriom Helicobacter pylori osadzanie się w śluzówce żołądka. Bakteria ta jest przyczyną ponad 70% zachorowań na wrzody żołądka.

Właściwości antynowotworowe żurawiny

Owoce żurawiny posiadają bardzo silne przeciwutleniacze, które chronią komórki przed działaniem wolnych rodników. Związki aktywne zawarte w żurawinie skutecznie spowalniają podziały komórek nowotworowych oraz aktywują apoptozę.

Żurawina – przeciwwskazania

Żurawina zawiera szczawiany. Ich występowanie w zbyt dużej koncentracji powoduje krystalizację. Osoby z nieleczonymi kamieniami nerkowymi powinny unikać produktów zawierających tę substancję. Poza tym szczawiany utrudniają wchłanianie jelitowe wapnia. Dlatego też osoby cierpiące na osteoporozę powinny unikać spożywania żurawiny.

Podsumowanie

Żurawina jest owocem, który powinien znaleźć się w jadłospisie każdego człowieka. Wspomaga funkcjonowanie organizmu, zapobiega nawrotowi infekcji dróg moczowych, obniża ryzyko wystąpienia chorób serca oraz chroni żołądek przed wrzodami.