Mogłoby się wydawać, że choroby pasożytnicze stanowią bardzo niewielki problem we współczesnym świecie. Jednak dane statystyczne sugerują, że przez ostatnie 10 lat zaraziło się nimi aż 10 mln ludzi na świecie. Największy problem stanowią w krajach mało rozwiniętych, gdzie higiena przygotowywania posiłków pozostawia wiele do życzenia. Najszybszą i najpowszechniejszą drogą zarażenia są niemyte owoce i warzywa, surowe jaja oraz niedosmażone mięso. W związku z tym powinniśmy myć wszystkie produkty przed zjedzeniem oraz wystrzegać się niedogotowanych potraw. Istotnym źródłem pasożytów u ludzi są również nieodrobaczone domowe zwierzęta oraz kleszcze i komary. Objawy towarzyszące chorobom pasożytniczym są bardzo niespecyficzne i należą do nich:

  1. kaszel, zwłaszcza podczas snu
  2. ból głowy
  3. zwiększająca się ilość znamion na skórze
  4. zaparcia lub biegunki
  5. częste infekcje górnych dróg oddechowych
  6. zgrzytanie zębami podczas snu

Jeśli w naszym organizmie zostaną wykryte pasożyty, musimy poddać się kuracji odrobaczającej, którą warto wspomóc preparatami naturalnymi. Ważna jest również dieta – należy unikać przede wszystkim cukrów złożonych i prostych, białej mąki, produktów wysokoprzetworzonych oraz alkoholu. Istnieje wiele roślin o udowodnionym działaniu wspomagającym walkę z niechcianymi “lokatorami” i należą do nich:

  1. piołun – jest skuteczny głównie przy pasożytach przewodu pokarmowego, zawiera tujon, który działa paraliżująco na układ nerwowy pasożytów;
  2. tymianek i oregano – usuwają toksyny, chronią przed biegunkami, zwalczają glisty oraz owsiki, są skuteczne również przy zakażeniu grzybami z rodziny Candida;
  3. orzech włoski – zawiera juglon działający silnie przeciwpasożytniczo;
  4. czosnek – zawiera związki siarki działające przeciwpasożytniczo.

Wyżej wymieniono tylko niektóre z roślin wykazujących działanie przeciwpasożytnicze, o udowodnionej skuteczności, dlatego do farmakoterapii warto dołączyć preparaty naturalne.