Witania Ospała jest rośliną występującą i hodowaną w Afryce i południowo-wschodniej części Europy. Bardziej znaną nazwą tej rośliny jest Ashwagandha. Osiąga ona do 150 cm wysokości, a w lecznictwie wykorzystujemy jej owoc oraz korzeń. Nazwa pochodzi od końskiego zapachu świeżego korzenia, ashwagandha – oznacza w języku sanskryckim właśnie zapach konia.

Ashwagandha należy do roślin o właściwościach adaptogennych. Głównymi związkami występującymi w zielu Ashwagandhy są witaferyny, dzięki którym roślina ma właściwości przeciwbakteryjne, obniżające ciśnienie krwi oraz przeciwnowotworowe. Korzeń natomiast zawiera substancje zwane glikowitanolidami, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Dodatkowo możemy tam znaleźć fitosterole mające zdolność obniżania stężenia cholesterolu oraz liczne alkaloidy (gł. nikotynowe), a także całkiem sporą ilość żelaza.

Badania naukowe potwierdzają korzystny wpływ Ashwagandhy na układ nerwowy oraz jej działanie przeciwdepresyjne i przeciwlękowe. Zwiększa ona koncentrację oraz ułatwia zapamiętywanie. Roślina ta posiada również zdolność do regulacji naszego układu odpornościowego, przez co może być przydatna dla osób zmagających się z chorobami o podłożu autoagresji. Wykazuje również pozytywny wpływ na nasz układ pokarmowy, chroni przed toksycznym działaniem np. metali ciężkich na nasz żołądek oraz wątrobę. Dodatkowo zabezpiecza przed powstawaniem wrzodów. Spora zawartość żelaza wpływa korzystnie na wyniki osób borykających się z anemią.

Jak widać zastosowań oraz właściwości prozdrowotnych Witania posiada sporo, jednak jak wszystkie leki czy suplementy nie jest dla każdego. Nie powinny jej stosować kobiety w ciąży oraz osoby z chorobami tarczycy, gdyż może powodować wzrost stężeń niektórych hormonów, co może wpływać niekorzystnie na terapię takich pacjentów oraz prowadzić do zaostrzenia choroby.